Sport

Bezpieczeństwo kibiców niepełnosprawnych na stadionach

Inspiracją do napisania tego tekstu była moja rozmowa z Prezesem zarządu Federacji Kibiców Niepełnosprawnych Michałem Fitasem. Z Michałem rozmawiałem o szeroko rozumianym bezpieczeństwie kibiców niepełnosprawnych na Polskich stadionach, współpracy Federacji z Polskim Związkiem Piłki Nożnej oraz ocenie bezpieczeństwa, a także oczekiwaniach.

Michał powiedział, że współpraca z PZPN-em była od początku, gdzie jednym z głównych efektów było wprowadzenie audiodeskrypcji na stadionach podczas meczów reprezentacji Polski, wprowadzenie sektorów easy access.


Poruszyłem, też temat Raportu o Bezpieczeństwie tworzonego przez delegatów Polskiego Związku Piłki Nożnej za zeszły sezon 2019/2020, gdzie pod kątem obsługi kibiców niepełnosprawnych trzy pierwsze miejsca zajmują kolejno: Piast Gliwice, Wisła Kraków i Jagiellonia Białystok. Natomiast zdaniem Prezesa Federacji, najlepiej przygotowanym stadionem dla kibiców niepełnosprawnych jest Stadion Śląska Wrocław. Zwrócił uwagę, że miejsca dla osób na wózku są wokół całego stadionu. Dodatkowo nie trzeba używać wind, co jest istotne zwłaszcza w sytuacji ewakuacji.

Odnosząc się do wyniku raportu PZPN i pierwszego miejsca dla Piasta Gliwice na tym stadionie Michał zauważył 2 problemy. Pierwszy to to, że kibiców niepełnosprawnych jest bardzo mało a drugi problem to usytuowanie miejsc dla kibiców poruszających się na wózkach, które znajduje się tuż przy murawie, co powoduje, że mało widać. Zdaniem Michała nie są to dobre miejsca.

Kwestia infrastruktury stadionowej też był elementem mojej rozmowy. Ważnym częścią tutaj jest dobra droga dla wózków inwalidzkich. Powinny być wyznaczone dodatkowe miejsca easy access przy wejściach/ wyjściach. Innym elementem jest obecność wspomnianej już audiodyskrebcji podczas meczów ligowych, a powoli taka usługa jest już co raz częściej udostępniana.

Na szczęście jest co raz mniej elementów, które należało by poprawić dla bezpieczeństwa kibiców niepełnosprawnych. Przyczyniły się do tego Mistrzostwa Europy w Piłce nożnej w 2012 roku, co prawiło, że wiele stadionów zostało unowocześnionych, zwiększając komfort i bezpieczeństwo dla kibuców z niepełnosprawnościami.

Zdaniem Michała Polskie stadiony są na dobrym, europejskim poziomie, a nawet nieraz lepsze niż np. Stadion Realu Madryt, gdzie miejsca dla wózków znajdują się za bramką, co sprawie, że oglądanie meczu jest mało komfortowe.

Co do oczekiwań pod względem bezpieczeństwa są takie same jak dla pełnosprawnych kibiców, czyli chcą bezpiecznie dostać się na stadion i bezpiecznie z niego wyjść, skorzystać z toalety, czy punktu gastronomicznego.

Podnieśliśmy też temat współpracy ze stewardami, czyli służbą informacyjną i porządkową. Zdaniem Michała Fitasa jest to czynnik ludzki , gdzie zdarzają się osoby przypadkowe, czasem brakuje zwykłej empatii. Stewardzi potrafi doczepić się śrubokręta , który służy do ewentualnego dokręcenia wózka czy posiadanie butelki Coli dla osoby z cukrzycą.

Stadiony w Polsce są bezpieczne dla kibiców z niepełnosprawnych, co podkreśla ilość uczestniczących kibiców , tworzenie klubów kibica niepełnosprawnych w wielu miastach Polski.

rozmowa jest dostępna tutaj

Gabriel Augustyn
Bezpieczna Impreza

Możesz również polubić…